Hlavní navigace

Pátek 13tého? Pro každou pojišťovnu je tento den šťastný jinak

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 9. 2013

Dnes je pátek 13tého, což pro pověrčivé lidi může znamenat smolný den. Podle statistik pojišťoven se ale to, zda se jedná o den šťastný či smolný, určit nedá. Například podle Milana Káni, mluvčího Kooperativa pojišťovny, zaznamenávají v pátek 13tého v případě pojištění majetku zhruba o 10 % menší počet škod, než v jiné pátky. A ačkoli u pojištění vozidel patří pátky k obecně rizikovějším dnům, pátky 13tého mají na svědomí opět vždy asi o 10 % škod méně.

Naproti tomu podle Jiřího Cívky z pojišťovny Generali, bývá pro klienty tento den opravdu smolnější. V pátek 13. se rozbije dvakrát víc čelních skel automobilů, svým zaměstnavatelům způsobíme téměř třikrát víc škod, ale s menšími následky, a zloději ukradnou jen polovinu obvyklého počtu aut, uvedl Cívka.

Podobně i v případě střetů vozidel v běžný pátek nahlásí řidiči likvidátorům Generali průměrně sedmadvacet srážek, v pátek třináctého je počet střetů třicet čtyři. Na smutnou statistiku srážky vozidla s člověkem pak prý podle Cívky nemá pátek třináctého vliv.

Jiná je situace u krádeží a vloupání. Zloději aut nejspíš pověrčiví jsou. V pátek třináctého řešili likvidátoři pojišťovny Generali polovinu případů odcizení vozidla oproti běžnému pátku. Zato zloději vykrádající auta, či lupiči řádící v domech a bytech na pověry nedají. Statistiky Generali vykazují zhruba stejné počty takových událostí v běžné i „nešťastné“ pátky, doplnil Cívka s tím, že zajímavá jsou i čísla u statistik škod, které způsobí zaměstnanci svým zaměstnavatelům. Na obyčejné pátky připadá sedmnáct případů, zato na „smolný“ pátek dvaačtyřicet. Je to sice víc, ale zase menších průšvihů. Průměrná výše takové škody totiž v obvyklý pátek přesahuje patnáct tisíc korun, zatímco v pátek 13. je to jen pět a půl tisíce, dodal Cívka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 9. 2013 8:24

    Matěj (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

    Prosímvás, tohle je nějakej blog nebo školní časopis, nebo se alespoň trochu snažíte vypadat jako seriózní web? Funguje u vás něco jako editor, korektor? Zkuste si zopakovat psaní řadových číslovek - myslím že se to děti učí tak ve třetí, čtvrté třídě. Ostuda. Jsou takto kvalitní i vaše ostatní informace??

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).