Hlavní navigace

Paradox: Vyšší DPH by mohla do Česka přilákat více turistů

Gabriela Hájková

Zvýšení sazeb DPH by mohlo pomoci rozvoji českého cestovního ruchu a zvýšit tržby tuzemským obchodníkům. Jako jeden z možných efektů to předpokládá společnost Global Blue. Turisté by podle ní totiž při využití služby Tax Free za nákupy v ČR mohli dostat vráceno vyšší DPH než v jiných státech.

Zejména světové luxusní značky drží ve většině zemí stejnou cenovou politiku, a zvýšení daně tak do koncových cen svého zboží pravděpodobně nepromítnou. Česká republika by se tím mohla z hlediska atraktivity nákupů dostat na úroveň ostatních států v regionu. Pro srovnání, v sousedním Rakousku dosahují sazby DPH 10 a 20 procent, v Německu pak 7 a 19 procent, uvádí zpráva společnosti Global Blue.

Dominantní a zároveň rostoucí podíl mezi cizinci ze zemí mimo EU podle ní drží dlouhodobě Rusové, významnou část pak také obyvatelé Číny.

Číňané při jednom nákupu utrácejí v průměru nejvíce ze všech národností, přes 14 tisíc korun. Tato částka v letošním roce i nadále poroste, předpokládá Jiří Macas ze společnosti Global Blue s tím, že právě Číňané jsou z hlediska nákupů přes Tax Free celosvětovou jedničkou a zaměřují se zejména na nákupy luxusního zboží. 

Našli jste v článku chybu?