Hlavní navigace

Ošetřovné pro OSVČ se zvýší na 500 Kč za den, čerpat půjde do konce června

Sdílet

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely po uzavření škol a dalších zařízení přerušit podnikání v souvislosti s péči o dítě nebo o hendikepovaného člověka, budou moct dostávat ošetřovné až do 30. června 2020, stejně jako zaměstnanci. V pondělí o tom rozhodla vláda.

Částka ošetřovného se zároveň zvýší na 500 Kč za kalendářní den (ze 424 Kč za den) a bude se týkat už pomoci za duben. Ministerstvo průmyslu (MPO) uvedlo, že na ošetřovném už vyplatilo 25 tisícům lidí celkem 180 milionů Kč.

Žádosti o ošetřovné se podle resortu vyřizují nejrychleji v případě, že přijdou datovou schránkou. Pracovníci MPO se lidem ozývají sami, netřeba nikam volat, po telefonu navíc není možné informace o stavu konkrétní žádosti poskytnout kvůli ochraně osobních údajů. Proto MPO doporučuje, aby si lidé průběžně kontrolovali kromě zmiňované datové schránky, také e-mail či klasickou schránku (poštu), uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Podle resortu se hodně žádostí musí vracet k doplnění. Nejčastěji z důvodu chybějícího potvrzení o uzavření školy. MPO ho potřebuje kvůli kontrole. Resort podle Filipové nemá kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů, protože se v případě ošetřovného pro OSVČ nejedná o dávku, ale o dotaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).