Hlavní navigace

Ošetřovné i pro OSVČ a na delší dobu, navrhuje vládě MPSV

Sdílet

Veronika Němcová 13. 3. 2020

Ministerstvo práce na pátečním jednání vlády představilo návrh zákona, který by měl finančně pomoci rodičům, aby se mohli postarat o děti po dobu zavřených škol a školek. Navrhovaný balíček i návrh zákona projedná vláda v pondělí 16. března. Jeho schválení by umožnilo mimořádně pobírat ošetřovné i OSVČ, doba pobírání ošetřovného by se také prodloužila.

Aby mohla tato opatření začít platit co nejrychleji, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová požádala o projednání návrhu ve stavu legislativní nouze. Opatření se týkají tří oblastí z gesce ministerstva práce:

Prodloužení doby pro ošetřovné

V nemocenském pojištění se podle představeného návrhu prodlužuje podpůrčí doba pro ošetřovné, a to o dobu, po kterou trvalo uzavření příslušného zařízení nebo školy  z důvodu mimořádného opatření při epidemii. Stávající stav, kdy je možné čerpat ošetřovné maximálně 9 dnů, respektive 16 dnů pro rodiče samoživitele, se tak rozšíří. Zároveň bude po tuto dobu umožněno poskytovat ošetřovné na děti ve věku až do 15 let. Tím se zvyšuje stávající hranice 10 let. 

Ošetřovné po uzavření zařízení pro hendikepované děti

Ministerstvo dále navrhuje považovat za nařízení příslušného orgánu o uzavření dětského zařízení, na základě kterého je možné ošetřovné vyplácet, také rozhodnutí zřizovatele  o uzavření tohoto zařízení z důvodu epidemie. Nárok na ošetřovné bude vznikat i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované děti, které jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách, pokud jsou nezaopatřené. Důvodem je nutnost se postarat při uzavření příslušného zařízení i o tyto děti, i když se nejedná o dětské zařízení nebo o školu.  

Ošetřovné i pro OSVČ

Velkou změnu by schválení návrhu přineslo také pro OSVČ, kteří by mohli čerpat ošetřovné za stejných podmínek jako zaměstnanci. Tedy v případě, že pečují o dítě do 15 let věku nebo o starší nezaopatřené zdravotně hendikepované dítě a z tohoto důvodu při uzavření příslušných zařízení z důvodu epidemie nemohou nadále vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, která je hlavním zdrojem jejich příjmů. OSVČ totiž dosud nemají nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, vzhledem k charakteru své výdělečné činnosti.

Okruh dětí, při jejichž péči mohou OSVČ žádat o příspěvek, je stejný jako v případě ošetřovného u zaměstnanců a rovněž musí být splněny obdobné podmínky, které platí  u zaměstnanců. Tento příspěvek bude představovat samostatnou dočasnou sociální dávku, kterou bude vyplácet příslušná krajská pobočka Úřadu práce ČR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).