Hlavní navigace

Operátora půjde změnit snadněji a bez pokuty, schválila vláda

Sdílet

Jiří Hovorka 27. 2. 2019

Změnit mobilního operátora by mohlo být jednodušší. Vláda dnes schválila návrh změny zákona o elektronických komunikacích, který má přinést zkrácení doby převedení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo současných deseti. Informoval o tom úřad vlády. Návrh nyní míří k projednání do poslanecké sněmovny. 

Návrh chce také zrušit sankci za ukončení smlouvy na dobu určitou. Nyní lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že v případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic. Přechod má nově zajistit nový operátor.

Novela má také rozšířit některá ochranná opatření na živnostníky. Nyní je chráněn jen spotřebitel, tedy fyzická osoba, informuje agentura ČTK.

Svůj návrh v úterý představili také opoziční Piráti, kteří plánují snížení pokut za přechod k jinému operátorovi z 20 na pět procent.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 2. 2019 14:54

  ještě nejsem rozhodnut (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Alespoń je vidět, jací jsou politici mimoňi. Nový zákon, nově podmínky, výsledkem žádná změna... Být politikem (vážně zvažuji), začal bych takto: 1) Smlouvu je možno zařídit na počkání po telefonu nebo na pobočce, dobrá, operátor je povinen přijmout výpověď stejným kanálem s činností okamžitě. 2) Minimální mzda v EU číní x EU/měs, koeficient pro přepočet je MinMzdaEU/Min­MzdaCZ(=koef), minimální cena minuty hovoru vychází u vlastníka (tm/o2/vf) na N ct/min (MB, SMS...). Maximální sazba za minutu hovoru (MB,SMS...) v CZ zákon nařídí N/koef. Jak prosté. Anebo obráceně. Cena minuty hovoru (..) v zemi vlastníka dělá S/ct/min a v CZ Z/ct(*kurs+pří­platky). Takže minimální mzda v CZ se zákonem stanoví na MinMzdaEU*(Z/S). Jenže na to nemají ani žabiš ani pyráťy koule... Jo a pokud se to operátorovi nelíbí, prostě mu nebude prodloužena licence na kmitočty. Líbí? Tak co to udělat s televizí, bankami, automobilkami, železnicemi, poštou a všemi dalšími co se drží názoru že dojná kráva do toho nemá co kecat...

 • 27. 2. 2019 22:39

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  To mi hlava nebere... Už ta zvrhlost, že zakázali doplácet paušály při změně operátora byla kravina.
  Podepíšu smlouvu na 2 roky a v půlce si to rozmyslim. Absolutně nevidim důvod, proč by mi neměl operátor napařit doplatit všechny plánovaný platby. Oba jsme se k něčemu na y 2 roky zavázali... A teď už bude moct člověk prakticky zdrhat po 3 měsících kamkoliv... Tak ať se lidi upisujou jenom ke smlouvám na dobu neurčitou s výpovědní dobou, když nedokážou vydržet nějak natavený a jimi odsouhlasený podmínky.
  Sorry jako ale timhle vládnutim nám podkopou jakoukoliv právní záruku. Kdo mi zajistí, že se nebudou chtít třeba odsouzení vrazi domoct propuštění po 3 měsících basy bez jakýkoliv kompenzace pro společnost ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).