Hlavní navigace

Opatření pro zdravotně znevýhodněné: vyšší příspěvky i podpora zaměstnávání

15. 7. 2022

Sdílet

pomoc, peníze, finance, rada, smlouva, dluhy, exekuce, smlouva Autor: Depositphotos

Kompletní informace o schválených změnách najdete ve zprávě MPSV.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravuje balíček opatření, která mají zlepšit finanční situaci zdravotně znevýhodněných. Záměrem je sestavit zacílenou pomoc, ale zároveň nezasáhnout pouze několik úzce vymezených skupin, vysvětlil ministr práce Marian Jurečka.

Součástí připravovaného balíčku je zvýšení příspěvku na mobilitu pro osoby se zdravotním znevýhodněním kvůli růstu cen pohonných hmot. Příspěvek v současnosti činí 550 Kč měsíčně. Nově vzroste na na 900 Kč měsíčně.

Dále se změny dotknou příspěvků na zvláštní pomůcky. U příspěvku na  zdvihací/zvedací plošiny činí v současnosti maximální výše 400 000 Kč. Tato hranice bude navýšena na 500 000 Kč.

Zástupci pacientů, kteří jsou v domácí péči trvale odkázáni na podporu dýchání pomocí plicních ventilátorů, budou mít v souvislosti se zvýšenými náklady na energie nově možnost opakovaně žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci.

V případě ztráty očekávaného dítěte od 22. týdne těhotenství dál (případně krátce po narození), bude nově moci čerpat placenou dovolenou i otcové (v současnosti ji mohou využít jen matky) a to prostřednictvím dávky otcovská poporodní péče.

U příspěvku na živobytí v současnosti už existuje samostatná úprava, která umožňuje zvýšení přiznané částky příspěvku na živobytí pro osoby s nákladným dietním stravováním, a to každý měsíc. Nárok na zvýšenou částku příspěvku na živobytí vzniká na základě doporučení příslušného odborného lékaře. Částka tohoto možného navýšení se ale nezvyšovala od roku 2012, vzniká na základě doporučení příslušného odborného lékaře. Nově se bude jednorázově valorizovat o 9,5 % od letošního října.

Navýšení příspěvku na živobytí a jeho valorizace
Dieta Příspěvek na živobytí se zvyšuje o Valorizace částek na dietní stravování
nízkobílkovinná 1380 Kč 1511 Kč
při dialýze 1000 Kč 1095 Kč
nízkocholesterolová při hypercholesterolemii nebo hyperlipoproteinemii 1050 Kč 1150 Kč
diabetická 1130 Kč 1238 Kč
při onemocnění fenylketonurií 2220 Kč 2431 Kč
při onemocnění celiakií 2800 Kč 3066 Kč
při osteoporóze, pokud celotělová kostní densita poklesla o více než o
25 %, tj. T-skóre je horší než 2,5
1090 Kč 1194 Kč
při laktózové intoleranci 1070 Kč 1172 Kč
v těhotenství a při kojení do 1 roku věku dítěte 1100 Kč 1205 Kč

Zdroj: MPSV

V rámci balíčku opatření dojde také ke zvýšení příspěvku na podporu zaměstnávání  osob se zdravotním postižením (OZP). V současnosti je maximální výše příspěvku pro zaměstnavatele na každou zaměstnanou OZP 14 600 Kč měsíčně. Se zpětnou platností od 1. července by se měla tato hranice zvýšit o 600 Kč měsíčně. Na chráněném trhu práce je v současné době zhruba 65 tisíc osob se zdravotním postižením. Jejich počet průběžně roste. Vláda se zavázala aktivně začleňovat OZP do společnosti a na pracovní trh, vysvětluje opatření Jurečka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 7. 2022 20:29

    bez přezdívky

    Tak z nadpisu článku jsem nabyl dojmu, že Vláda této Země chce konečně začít pracovat na podpoře OSOB ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÝCH. Přemýšlel někdo v poslanecké sněmovně nad tím, jak špatně hledá práci například člověk s přiznaným statutem osoby zdravotně znevýhodněné, bez invalidního důchodu, který má hromadu omezení například v důsledku epilepsie? Zkusil si některý poslanec nebo některá poslankyně hledat s takovou diagnózou práci? A co teprve, když Vám nabízí samé DPP nebo DPČ....ale to páni ministři a poslanci neřeší. Mám střední zdravotnickou školu, ale s diagnózou Epilepsie nesmím řadu věcí, nočními směnami počínaje, prácemi ve výškách, na běžících a rotačních strojích konče... Co tedy může takový člověk dělat? Jít žebrat a ohýbat záda před komisí OSSZ, kde Vám taktně naznačí, že kdyby na stole ležela obálka s jistým obnosem, byl by nárok na invalidní důchod? Nikdy, nikdy jsem neohnul záda před státním zkorumpovaným systémem a nikdy to neudělám...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).