Hlavní navigace

Online platby budou od roku 2021 bezpečnější. Banky už testují důkladnější systém ověřování

Sdílet

Lenka Kašparová 11. 8. 2020

Ve většině evropských zemí začne od 31. prosince 2020 platit nařízení SCA (silné ověření zákazníka), které vytvořil Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) k ochraně e-shopů a jejich zákazníků před podvody. Na základě tohoto nařízení mohou banky v případě plateb na internetu provádět v některých případech důslednější systém kontroly, než byli zákazníci dosud zvyklí. V případě potřeby musí banky dle SCA ověřit vaši identitu na základě dvou faktorů. Mohou k tomu použít něco, o čem vědí, že vlastníte jen vy (jako je registrovaný mobil), nebo něco, co znáte jen vy (jako je heslo či PIN), nebo důkaz o tom, že jde právě o vás (jako je otisk prstu).

Kombinaci si volí banka sama a některé z nich už ji testují. Doporučuji stáhnout si bankovní aplikaci a nastavit si biometrické ověřování, které využívá například otisky prstu či rozpoznávání obličeje. Biometrie je v praxi jednoduchá, rychlá a bezpečně ověří, zdali kartou platíte skutečně vy. Tento způsob ověření navíc nelze jen tak zneužít, říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Česko a Slovensko.

Pokud kupujete přes internet dražší věci, jako jsou například zahraniční dovolené, nábytek a podobně, je dobré si prověřit, jestli má na vás banka současné kontaktní údaje. V takovém případě totiž vás banka může chtít kontaktovat, aby si ověřila vaši totožnost.

Ve Visa spolupracujeme s bankami a platebními společnostmi, abychom se na SCA včas připravili a celý proces co nejvíce zjednodušili. Bankám a firmám pomáháme určit, které platby tyto extra kroky nevyžadují (jde například o ty s velmi nízkým rizikem), abyste se nemuseli identifikovat při každé platbě na internetu, dodává Marcel Gajdoš.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).