Hlavní navigace

Odbory varují před zneužívaním krize

Redakce

Českomoravská konfederace odborových svazů upozorňuje zaměstnance před možným zneužíváním hospodářské krize. Podle odborů může dojít k omezení práv zaměstnanců, zneužívání propouštění a snižování mezd či ke znehodnocení důchodů – vše pod záminkou „krize“. Odboráři tak budou proti dopadům recese demonstrovat 16. května v Praze na Hradčanském náměstí.

Odborářům se nelíbí novela zákoníku práce, která podle nich snižuje ochranu zaměstnanců při skončení pracovního poměru. Novela počítá například s výpovědí ze zaměstnání bez udání důvodů či se 150 hodinami přesčasů ročně bez nároku na odměnu. Podle návrhu by mělo také dojít ke zkrácením výpovědní lhůty na jeden měsíc a také ke snížení odstupného, které bude náležet v závislosti na délce pracovního poměru u zaměstnavatele. Prodloužit by se měla zkušební doba, a to o jeden měsíc ze současných tří na čtyři měsíce.

Našli jste v článku chybu?
  • 6. 5. 2009 7:16

    V (neregistrovaný)
    Novelizovaný ZP nahrává jen vykořisťovatelům, zaměstnanci by asi neměli mít vůbec žádná práva. Jen dělat a dělat do roztrhání těla, za vodu a chleba.
    Jen bych rád upozornil modroptáky, že tu nemáme 19. století a ranný kapitalismus, ten už byl překonán. Nechápu, proč by tu mělo být zaváděno něco, čeho se ve vyspělém světě zbavili nebo snaží zbavit. V 89. jsme měli plná ústa lidských práv a svobod a nyní tu někteří chtějí nastolit další totalitu?