Hlavní navigace

Od zítřka s dětmi bez jejich vlastního pasu neodcestujete

Gabriela Hájková

Dnes je posledním dnem, kdy platí zápis dětí v cestovním pase rodičů. Od zítřka už bude nutné, aby měl vás potomek vlastní cestovní doklad.

Tímto dokladem může být u dětí nejen cestovní pas, ale také tzv. dětský občanský průkaz, který v rámci států EU může nahradit cestovní pas, uvádí Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovní kanceláří a agentur (AČCKA) s tím, že dětský OP obsahuje strojově čitelné údaje, vydává se od 1.1.2012 a s platností na 5  let vás bude stát 50 Kč. Na jeho vydání si počkáte 30 dní.

Další alternativou je tzv. rychlopas, což je cestovní doklad bez strojově čitelných a biometrických  údajů. Počkáte si na něj nejdéle 15 dní. Pro osoby do 15 let stojí 1000 Kč, jinak 1500 Kč. Jeho platnost je ale omezena pouze na půl roku.

Povinnost disponovat vlastním cestovním dokladem u dětí zahrnuly do svých právních řádů i ostatní státy EU. Například Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Maďarsko, Belgie, Estonsko, Dánsko, Malta, Švédsko a Švýcarsko implementovaly tuto povinnost již v předchozích letech.
V Rakousku skončila platnost zápisu dětí v cestovním dokladu rodičů dne 15.6.2012, ve Finsku dne 25.6.2012. Stejně jako v České republice končí platnost dnem 26.6.2012 v Polsku, Slovensku, Německu, Nizozemsku, Itálii a Kypru,
dodal Okamura.

Našli jste v článku chybu?