Hlavní navigace

Od srpna platí vyšší minimální mzda

Sdílet

Od 1. srpna 2013 došlo ke zvýšení minimální mzdy. Nařízením vlády tak vzrostla o 500 Kč a nová výše tak činí 8500 Kč. V souvislosti s tím se zvýšila také základní hodinová sazba ze 48,10 Kč na 50,60 Kč. Úprava se netýká invalidních důchodců, jejichž minimální mzda zůstává na původní výši 8 000 Kč.

Zvýšení minimální mzdy bude mít pro zaměstnavatele dopad v oblasti odvodů na pojistné na zdravotní pojištění, které vycházejí z minimálního vyměřovacího základu. Opatření se dotkne například zaměstnanců, jejichž mzda nedosáhla v daném měsíci výše minimální mzdy či kteří čerpali neplacené volno, dále členů statutárních orgánů, kteří mají nárok na odměnu, ale v daném měsíci jim nebyla vyplacena, okomentoval důsledky zvýšení minimální mzdy Pavel Gorel z KPMG. 

Upozornil také na to, že samoplátcům, jako jsou studenti a osoby bez zdanitelných příjmů (nezaměstnaní, matky v domácnosti, nevýdělečně činné manželky zahraničních pracovníků účastných v českém pojistném systému), za které není plátcem pojistného stát, vzroste také minimální platba na zdravotní pojištění. Tyto osoby si tak budou muset od srpna zvýšit platbu pojistného o 68 Kč, tj. z 1 080 Kč na 1 148 Kč měsíčně. Nová výše pojistného za srpen je u těchto osob splatná 9. září 2013, dodal Gorel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).