Hlavní navigace

Od roku 2017 by mohl kubík vody stát i 100 Kč. Většina lidí svou spotřebu nesleduje

Sdílet

Cena vody roste dlouhodobě. V roce 2016 zdražilo vodné a stočné o 1,5 %. V současné době tak průměrný obyvatel České republiky zaplatí za litr vody 8,3 haléře, respektive 83 Kč za kubík. Existují však rozdíly cen v jednotlivých městech. V Ústí nad Labem platí lidí za kubík 98 Kč, zatímco v Klatovech pouze 61 Kč. Podle odborníků by v roce 2017 měl po zdražení kubík stát i více než 100 Kč. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila energetická společnost E.ON.

Důvodem, proč by mělo dojít k takovému zdražení, jsou připravované investice do vodárenské infrastruktury. Na základě novely vodního zákona navýší stát poplatky za odběr podzemních vod. Ty používá přibližně polovina měst a obcí v České republice.

Na veřejné vodovody je v České republice napojeno 9,9 milionu lidí. Ne všichni ale ví, jakou spotřebu vody mají. Spotřebitelský průzkum ukázal, že 43 % lidí nedokáže říct, jakou mají spotřebu vody. Jen 14 procent dotázaných správně uvedlo, že průměrná spotřeba vody v domácnosti je mezi 70 až 99 litry za den, uvádí Vladimír Vácha, tiskový mluvčí energetické společnosti E.ON.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).