Hlavní navigace

Od prvního listopadu můžete dostat pokutu za jízdu na letních pneumatikách

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 10. 2014

Od 1. listopadu do 31. března byste měli jezdit se zimními pneumatikami. Zákon to vysloveně nepřikazuje. Stanoví ale, že je musíte používat (kromě úseků, kde je jejich použití nařízeno značkou pod hrozbou pokuty do 2500 Kč)leží-li na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Na zimních pneumatikách byste měli vyrazit i tehdy, kdy lze výskyt sněhu, ledu či námrazy na vozovkách i jen předpokládat. 

Otálení se splněním této povinnosti by se vám nemuselo vyplatit i z jiného důvodu než kvůli hrozící pokutě. Pokud byste se stali účastníky nehody a bylo prokázáno, že svůj podíl na tom má nevhodné obutí vašeho vozu, může vám pojišťovna zkrátit či úplně odepřít výplatu pojistného plnění. 

Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší. Pokud pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své pojistné plnění nekrátí, vysvětlila Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA. 

Dopravní značka Zimní výbava – začátek a Zimní výbava – konec

Na těchto úsecích musíte mít zimní obutí námraza nenámraza

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 10. 2014 11:10

    P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    A v sandalech na chodnik ted jeste muzu ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).