Hlavní navigace

Od příštího roku se budou pohonné hmoty na pumpách značit jinak

Sdílet

Gabriela Hájková 5. 12. 2016

Na českých pumpách se během příštího roku objeví nové celoevropské značení pohonných hmot. Novinka vyplývá z evropské normy (EN16942), která by měla sjednotit označování různých druhů pohonných hmot na území celé EU. Finální česká verze této normy zatím není k dispozici. Očekávám, že bychom se s novými symboly mohli postupně setkávat ve druhé polovině roku 2017 a v roce 2018, odhaduje Václav Loula, šéf stálé komise pro paliva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

Podle nových pravidel by měl být každý typ paliva označen určitým geometrickým obrazcem. U benzínových paliv kruhem, u dieselových čtvercem a u plynných pak čtvercem stojícím na vrcholu. Uvnitř obrazce bude písmeno označující typ paliva a číslo uvádějící maximální procentuální podíl biosložky, popřípadě již známé označení typu plynu (například CNG nebo LPG). Pro benzínová paliva bude použito písmeno E, u nafty to bude písmeno B. Natural 95 by tak měl být značen jako E5 a nafta B7, ale na trh budou přicházet další typy paliv s vyšším podílem biosložky, takže se na pumpách bude objevovat také označení E10, E85, B10, B30 i B100.

Značení se objeví jak u výdejních stojanů čerpacích stanic, tak i u nádrží nových automobilů. Pokud tedy budete mít od výrobce vozu pod víčkem nádrže napsáno například B30, budete vědět, že napříč Evropou si můžete do vozu bez ohledu na marketingový název paliva natankovat jakoukoliv naftu označenou B30 nebo B s nižším číslem, vysvětlil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Je nejvýš pravděpodobné, že ze stojanů s palivy ale nezmizí ani stávající názvy paliv. Norma totiž nezakazuje jakékoliv další označení a tak je možné, že nový kód budou prodejci paliv kombinovat s původními názvy nebo ke kódu vymyslí úplně nový.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2016 12:14

  SpookY (neregistrovaný) ---.cr-hana.upol.cz

  Prosím o seznam pump, kde bude benzín E0 a nafta B0. Děkuji.

  Jen doufám, že tahle byrokratická blbost nebude mít za "vedlejší efekt" zákaz nafty Optimal Diesel (Plus), která jako jediná neobsahuje přidanou biosračku. Je to jediná nafta, která se dává např. do dieselagregátů, kde nesmí docházet při dlouhém skladování k degradaci (která je způsobena mj. podílem biosraček).

 • 6. 1. 2017 12:58

  Dave (neregistrovaný) ---.rychlydrat.cz

  EuorOil (snad jako jediný na trhu) prodává svoji běžnou naftu bez biosložky. To je právě ten Optimal Diesel, a dá se koupit na všech ČS EuroOil, takže téměř 200 čerpaček v ČR. Co vím, tak distributoři mají povinnost prodat určité procento celkového objemu jako biosložku. Většina to dělá tak, že ji přidává do normální nafty, ale EuroOil/Čepro prodává BioDiesel (a dodává ostatním biosložku na domichávání do nafty), takže oni můžou prodávat čistou naftu :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).