Hlavní navigace

Od příštího roku se bude platit mýto na všech silnicích I. třídy

Gabriela Hájková

Od poloviny příštího roku se bude mýtné platit na všech silnicích první třídy. Zpoplatní se také některé úseky na komunikacích druhých tříd a několik úseků silnic třetí třídy. Informuje o tom deník E15.

Stát by si tak mohl přijít na další miliardy Kč i když nebude větší než výnos z mýtného na dálnicích a rychlostních silnicích, který loni dosáhl 6,6 mld. Kč. Peníze z mýtného na silnicích I. třídy získané pro státní fond dopravy by měly být použity na opravy a údržbu silnic. Prostředky vybrané za silnice druhé třídy dostanou po odečtení nákladů na provoz systému samotné kraje.

Pokud se silnice druhé a třetí třídy ukážou při výběru mýtného jako prodělečné, stát dá přednost zákazovým značkám, řekl deníku ministr dopravy Martin Sýkora. Ačkoli technologie pro výběr mýtného ještě vybraná není, ministerstvo počítá spíš se satelitním systémem, který nevyžaduje stavbu bran.

Mýtné se zatím bude vztahovat pouze na komunikace mimo zástavbu, Sýkora ale nevyloučil ani fakt, že by se v budoucnu platilo za průjezd městy.

Našli jste v článku chybu?