Hlavní navigace

Od července 2022 zjistíte, jak rozhodly soudy. Databáze bude veřejná, ale ne pro všechny rozsudky

Sdílet

smlouva, právo, zákony Autor: Depositphotos

Od 1. července 2022 pustí ministerstvo spravedlnosti do ostrého provozu databázi soudních rozhodnutí, která má za cíl zpřístupnit advokátům i laikům přístup k rozsudkům a jejich odůvodněním, která je zajímají. Advokáti si tak mohou udělat obrázek o tom, jak obvykle soudy rozhodují v podobných případech, jaké například řeší se svými klienty. Laici, kteří uvažují tom, že se půjdou soudit, si zase mohou udělat alespoň trochu představu, jaké mají šance a co všechno bere soud v potaz.

Pilotní fázi databáze už ministerstvo spravedlnosti zpřístupnilo v lednu 2020, a to ve spolupráci s okresním soudem v Mostě, krajským soudem v Karlových Varech a krajským soudu v Ústí nad Labem. Potřebná rozhodnutí se v databázi dají vyhledávat za pomoci spisové značky, příslušného právního předpisu, soudu, jména soudce nebo klíčových slov jako „bezdůvodné obohacení“, „dlužné nájemné“ či například „smlouva kupní“.

Zákonná povinnost pro většinu soudů ale vznikne až novelou zákona o soudech a soudcích, která nabude účinnosti právě nyní, od 1. července 2022. Přesnou podobu zveřejňování přitom stanoví vyhláška, kterou ministerstvo připravilo. Vyhláška však obsahuje značná omezení pro zveřejňování rozsudků, například v kategorii trestního práva. V databázi budete moct najít pouze rozsudky týkající se korupčního jednání. 

V případě trestních příkazů se však tyto zveřejní, ale pouze v případě, jedná-li se o trestné činy podle § 331 až 333 trestního zákoníku, a to s ohledem na požadavky mezinárodních hodnotících mechanismů, stojí v důvodové zprávě předkládané vyhlášky. Tyto paragrafy se týkají přijetí úplatku, podplacení a  nepřímého úplatkářství.

Co v databázi také nenajdete:

  • platební rozkazy,
  • elektronické platební rozkazy,
  • evropské platební rozkazy,
  • směnečné a šekové platební rozkazy,
  • trestní příkazy,
  • rozhodnutí neobsahující v souladu s příslušnými procesními předpisy odůvodnění,
  • rozsudky pro uznání,
  • rozsudky pro zmeškání,
  • rozhodnutí o schválení smíru,
  • rozhodnutí ve věcech rozvodu manželství bez zjišťování příčin rozvratu.

V civilní agendě jsou ze zveřejňování vyjmuta rozhodnutí podle § 157 odst. 4 občanského soudního řádu, tedy v tzv. bagatelních sporech.

Rozhodnutí, která v databázi dohledáte, jsou zveřejněna v anonymizované podobě, tedy tak, že z nich bude zřejmá podstata sporu, rozsudek či rozhodnutí a jejich odůvodnění, ale veškeré identifikační údaje budou skryty.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).