Hlavní navigace

Očekávaná makrodata hýbou trhy včera, dnes i zítra

Jiří Hovorka

Dnes trhy očekávají několik zásadních makroekonomických dat z Evropy i Ameriky, které již ovlivňovaly včerejší dění na burzách a budou ovlivňovat také nejbližší budoucnost. Takto vliv nejbližších událostí odhaduje stratég investiční banky Saxo Bank Christian Blaabjerg.

Evropské akciové indexy v pátek před zveřejněním americké zprávy o počtu pracovních míst otevřou níže. Zveřejnění této zprávy je dlouhodobě nesmírně důležité, protože buď potvrdí, nebo vyvrátí víru v silné oživení americké ekonomiky. 

Pozornost věnujte také HDP v eurozóně v 10.00 GMT a německé průmyslové výrobě v 11.00 GMT.

Včera došlo k vybírání zisků, jelikož akciové trhy mají za to, že očekávání ohledně výsledku americké zprávy o počtu pracovních míst, která bude zveřejněna dnes během dne, může být příliš nadsazené. V souvislosti s tím zahájí evropské indexy obchodování na nižších úrovních a pravděpodobně se budou pohybovat v rámci pásma, dokud nebude v 10.00 GMT zveřejněno HDP a míra nezaměstnanosti v eurozóně. U obou údajů se shodujeme s obecně panujícím názorem, tj. očekáváme, že HDP v eurozóně mezičtvrtletně vykáže 0,4% růst, zatímco vývoj míry nezaměstnanosti bude v porovnání s poslední hodnotou 10,1 % nulový. Negativní překvapení dostane trh do červených čísel.

V 11.00 GMT budou zveřejněny údaje o průmyslových objednávkách v Německu a vzhledem k tomu, že podnikové objednávky zveřejněné včera byly pozitivním překvapením, očekáváme, že dnešní data budou také silná. Trhy očekávají meziměsíční pokles o 0,1 % ve srovnání s předchozí hodnotou +2,9 % – budou-li zveřejněná data těmto očekáváním odpovídat, k žádnému posunu do pevného kladného teritoria nedojde. Dojde k tomu v případě, že data tržní očekávání překonají.

Co se týče postoje k jednotlivým sektorům, od loňského roku se nemění nehledě na aktuální korekci – akcie čeká další růst a my stále věříme v expozici vůči procyklickým odvětvím, jako je energetika, technologie a finanční sektor. Mezi technologickými tituly dáváme přednost společnostem, jako jsou ARM Holdings, ASML Holdings a STMicroelectronics, zatímco v energetickém sektoru preferujeme průzkumné a těžební společnosti jako jsou BP, BG Group a Total. Ve finančním sektoru volíme banky, např. RBS, Barclays a Lloyds.

Našli jste v článku chybu?