Hlavní navigace

Objem hypoték poklesl o pětinu, banky reagují další výhodnou nabídkou

Jiří Hovorka

Statistika zveřejněná ministerstvem pro místní rozvoj potvrdila stále klesající zájem o koupi bytů, domů a dalších nemovitostí. Podle ministerských statistik poklesl meziročně v 1. čtvrtletí roku 2010 počet hypotečních smluv o 8 %. Hypoték tak za první tři měsíce roku bylo poskytnuto 9873. Ještě znatelnější je pokles skutečně půjčených peněz. Celkový objem v tomto období zaznamenal meziroční pokles o 19 %, banky tak poskytly úvěry za 18,9 mld. korun, stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Ministerstvo se zamýšlí i nad příčinami tohoto propadu: Trvající pokles je způsoben vyčkávací strategií na straně kupujících i prodávajících, obav ze zadlužování, nedostatečného přizpůsobení cen na trhu.

Banky i stavební spořitelny na tento vývoj reagují zvýhodněnými nabídkami. Naposledy snížení úrokové sazby oznámila Volksbank – při fixaci 3 až 5 let, splatnosti úvěru do 10 let a financování nemovitosti do 80 % LTV nabízí úrok 4,49 %.

Nová je také nabídka Hypoteční banky Wüstenrot. Minimální sazby u ní klesly na 4,34 % u jednoleté, 4,49 % u tříleté  a 4,79 % u pětileté doby fixace. Hypotéku musíte, pro získání těchto sazeb, sjednat do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti s dobou splatnosti maximálně 30 let.Našli jste v článku chybu?