Hlavní navigace

Obchodní bilance v květnu s přebytkem 9,2 mld. Kč (aktualizováno 14:26)

Ivana Ševčíková

Obchodní bilance skončila v květnu přebytkem 9,2 mld. Kč. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se je to o 3,9 mld. Kč více. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Podle úřadu bilanci příznivě ovlivnil zejména růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky (o 6,4 mld. Kč) a polotovary a materiály (o 1,8 mld. Kč). Negativně naopak působil vzestup pasiva v obchodě s minerálními palivy (o 4,4 mld. Kč).

Se státy Evropské unie byla podle ČSÚ bilance kladná ve výši 44,3 mld. Kč, s ostatními státy záporná ve výši 35,1 mld. Kč. Meziměsíčně se vývoz snížil o 1,8 % a dovoz o 7,2 %. V meziročním srovnání pak vývoz stagnoval a dovoz klesl o 2 procenta.

I když byl přebytek obchodní bilance vyšší, než očekávali analytici, měly by se přírůstky zahraničního obchodu neustále snižovat. I přes relativně pozitivní výsledky květnového zahraničního obchodu je třeba se připravit na to, že meziroční přírůstky bilance obchodu se ve zbytku roku budou zpomalovat vzhledem k souhře negativních faktorů v podobě silné koruny, slábnoucí domácí poptávky a nadále vysokých (pravděpodobně ještě rostoucích) cen ropy, komentuje výsledky zahraničního obchodu Vojtěch Benda, analytik ING Wholesale Banking. V opačném směru, tj. proti zhoršování salda obchodní bilance, by měl působit útlum domácí soukromé investiční poptávky a s tím spojených nižších investičních dovozů, což jsou ovšem pofidérní výhody pro českou ekonomiku z hledisek udržení dlouhodobého růstu, dodává.

Zdroj: ČSÚ

Našli jste v článku chybu?