Hlavní navigace

NWR se může spojit s polským dolem Bogdanka. Jak vydělat na akciích NWR?

Dalibor Z. Chvátal

Společnost New World Resources (NWR) získala získala souhlas Polského úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů k převzetí veškerých vydaných akcií společnosti Lubelski Węgiel “Bogdanka” S.A. („Bogdanka“). Média o tom informovala v tiskové zprávě. Nabídka převzetí tak již nevyžaduje žádné další úřední schválení. 

Dne 5. října 2010 NWR oznámila svou plně zajištěnou nabídku převzetí veškerých akcií Bogdanky za cenu 100,75 PLN v hotovosti za jednu akcii Bogdanky, celkem tedy za 3,427 miliardy PLN (přibližně 857 milionů EUR ). Nabídková lhůta trvá do 29. listopadu 2010.

Vývoj ceny akcií NWR zjistíte z interaktivního grafu

Cena 100,75 PLN/akcie, která byla nabídnuta akcionářům dolu, je podle analytiků společnosti Czechwealth adekvátní vůči současnému sentimentu, který panuje na trhu a budoucímu nejistému vývoji ekonomik. Akcionáři dolu však požadují cenu mezi 120 až 130 PLN/akcie, což je z jejich pohledu pro NWR nevýhodné, maximální navýšení lze uvažovat do 115 PLN/akcii, což je horní hranice rentability investice, kterou by společnost provedla. Proto existují domněnky, že za současné situace k dohodě nedojde, neboť prodej nepodporují ani odborové organizace, které se výrazně staví proti prodeji společnosti.  Společnost se již několik týdnů pohybuje v úzkém obchodním pásmu mezi 210 a 235 Kč, lze tedy uvažovat o nákupu kolem 210 Kč s cílovou cenou 265 Kč ve střednědobém horizontu.

Pravděpodobnost převzetí se jeví jako relativně nízká vzhledem k názoru některých velkých akcionářů Bogdanky, že nabízená cena je nízká a prohlášení NWR, že nebude navyšovat cenu. Management Bogdanky je také proti převzetí. Akcionáři Bogdanky mají do 29. listopadu čas nabízenou cenu 100,75 PLN za akcii schválit, komentuje Petr Bártek, z brokerjetu České spořitelny.

Více: Jak vydělat na akciích NWR?

Nejen kurzy akcií jako na dlani. Vše, co potřebujete k investičnímu ži­votu

Našli jste v článku chybu?