Hlavní navigace

Nový trik e-shopu: prodej jen zprostředkuje, ze záruky se vykrucuje

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 1. 2015

Spotřebitelé by měli být zase o něco pozornější. Na českém trhu se totiž může rozšířit další trik e-shopu, který na sebe nechce brát odpovědnost za vady výrobků. Ačkoli navenek vypadá jako klasický internetový obchod, v podmínkách najdete ustanovení o tom, že objednávkou ho pouze zmocňujete k tomu, aby za vás objednané zboží zakoupil u obchodníka z Asie. Od odpovědnosti za vady v případě reklamace pak už dává ruce pryč. 

S touto praktikou se snaží podnikat e-shop Tvojeboty.cz, který se od klasických internetových obchodů na první pohled neliší, až na zmíněné ustanovení obchodních podmínek. Uvádí se v nich, že spotřebitelé mají co do činění s podnikatelem, který na základě plné moci zajistí objednané zboží u některého z asijských dodavatelů. Předmětem smlouvy tedy údajně není samotný prodej, ale zprostředkování prodeje. Rozdíl spočívá v tom, že zprostředkovatel zboží neprodává a za nic neodpovídá. Nenese odpovědnost za vady zboží, za škodu ani za pozdní dodání, vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení sdružení dTest.

Podle Zeleného ale provozovatel pouze obchází své zákonné povinnosti, protože ani zprostředkovatelské e-shopy nemohou smlouvou zbavit zákazníky nároku na záruku.

Rozhodující je to, co se skutečně odehrává, nikoli to, jak situaci podnikatel prezentuje. Spotřebitelé, kteří si vyberou zboží označené kupní cenou, dají ho do virtuálního košíku a stiskem tlačítka jej objednají, jsou bez dalšího kupující a prodejcem není nikdo jiný než provozovatel e-shopu. Předstíráním zprostředkování namísto samotného prodeje tito obchodníci v mnoha ohledech porušují zákon, myslí si Zelený.

Samozřejmě tento e-shop vyžaduje zaplacení zboží předem.

dTest dále upozorňuje, že provozovatel obchodu Tvojeboty.eu vlastní ještě téměř identický e-shop Cenovýráj.cz. Jediným majitelem je společnost se „sídlem“ na Seychelách, kde je ale zřízen pouze P. O. Box. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).