Hlavní navigace

Nový rok přinese pro OSVČ možnost překlenovacích příspěvků

Gabriela Hájková

Od prvního ledna bude zaveden tzv. překlenovací příspěvek, na který budou mít nárok ti, co se rozhodnou řešit svou nezaměstnanost zahájením samostatné výdělečné činnosti. Nejdéle po dobu 5 měsíců pak budou mít úřadem práce hrazeny určité náklady spojené s podnikáním. Těmi mohou být například nájemné z provozních prostor nebo náklady na dopravu materiálu.

Měsíční výše příspěvku by se měla odvozovat od průměrné mzdy v národním hospodářství, maximální limit ale bude zafixován na 0,25násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí kvartál roku, který předchází uzavření dohody o poskytnutí příspěvku. Překlenovací příspěvek by měl být poskytován jednorázově za celé dohodnuté období s tím, že splatný by měl být do 30 kalendářních dnů od uzavření dohody o poskytnutí tohoto příspěvku, vysvětlila serveru Měšec.cz Adéla Tomíčková z tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí s tím, že získané prostředky by měly být použity  na úhradu provozních nákladů, které vznikly a byly hrazeny v období, na které byl překlenovací příspěvek poskytnut.

Příspěvek není možné si nijak nárokovat a o jeho čerpání je nutné uzavřít s úřadem práce dohodu. Příspěvek není návratný. Avšak pro případ, že by nebyly splněny všechny podmínky jeho poskytnutí nebo by byl použit na jiné než vyjmenované provozní náklady, bude v dohodě stanovena povinnost příspěvek vrátit, upozornila Tomíčková. O budoucích změnách podpory v nezaměstnanosti čtěte více v článku: Podpora v nezaměstnanosti 2011: Dobrovolný odchod z práce se trestá


Našli jste v článku chybu?