Hlavní navigace

Nový občanský zákoník umožní od ledna odstoupit od smlouvy i po roce. V jakých případech?

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 12. 2013

Jedna z novinek, kterou přinese nový občanský zákoník (NOZ), se dotkne také uzavírání distančních smluv (distanční smlouvou je ta, kdy nejsou v době jejího uzavření obě strany osobně přítomny).

Ačkoli bude i nadále platit, že je možné od této smlouvy odstoupit do 14 dnů, nově stačí do konce této lhůty odstoupení odeslat a ne jej přímo doručit podnikateli.

Dále poběží další lhůta v délce 14 dnů na vrácení zboží a opět stačí, aby 14. den došlo pouze k jeho odeslání. Pokud je na základě jedné smlouvy dodáváno vícero zboží v různých dodávkách (pokud např. některé není momentálně na skladě), počíná běžet lhůta pro odstoupení od smlouvy až od poslední dodávky. Pokud by na základě smlouvy ale mělo docházet k opakovanému plnění toho samého zboží, běží tato lhůta od první dodávky.

V případě, že vás podnikatel o právu odstoupit od smlouvy nepoučí, prodlužuje se tato lhůta o jeden rok. V případě, že by obchodník dodal tuto informaci alespoň dodatečně, poběží 14denní lhůta od data poskytnutí této informace. Více si přečtěte v článku 6 nových změn práv spotřebitelů: přehlednější smlouvy a větší ochrana

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).