Hlavní navigace

Nový byt, ale starý nábytek. Většina Čechů si se stěhováním nepořizuje nové vybavení

Sdílet

Stěhování do nového bydlení je často zásadním životním okamžikem. Většina Čechů ale s novým bydlením nekupuje i nové vybavení. Často naopak lidé zůstávají věrní svému stávajícímu vybavení a berou si jej sebou i do nového bytu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Celý svůj majetek by si s sebou do nového bydlení přestěhoval každý pátý Čech (21 %).  Dalších 45 % dotázaných by si s sebou vzalo většinu svého starého vybavení a 28 % lidí uvedlo, že by si do nového bydlení přemístilo alespoň pár kousků ze své stávající domácnosti. Pouhých 7 % dotázaných by si pak pořídilo kompletně všechno nové.

Pravděpodobně nejzásadnější důvod, proč si Češi berou staré vybavení i do nového bytu, jsou peníze. Lidé těžce shánějí finance na pořízení samotné nemovitosti a na nákup moderního nového nábytku už jim mnohdy nezbývají prostředky. Také v případě, že se stěhují do nového podnájmu, musí pro začátek zaplatit klidně i několik nájmů předem jako zálohu. Na pořízení vybavení bytu už jim pak nezbývají peníze, říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Z dotázaných by si 36 % na změnu bydlení půjčilo od banky a 19 % od spořitelny. V 10 % případů by využili půjčku od rodiny a známých.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).