Hlavní navigace

Novému zpřísnění hypoték Češi nerozumí. Raději žádají nyní, dokud platí stará pravidla

Sdílet

Veronika Doskočilová

Více než pětina Čechů (23 %) nerozumí novým pravidlům pro poskytování hypoték, která začnou platit od 1. října 2018. Vyplynulo to z průzkumu finanční skupiny Wüstenrot. Po tomto datu podle svých slov na hypotéku nedosáhne téměř polovina z nich, pro 13 % jsou tak změny motivací pořídit hypoteční úvěr už nyní.

Od 1. října budou banky hlídat, aby výše půjčky, o kterou žádáte a výše a všech ostatních úvěrů, nepřekročila devítinásobek vašeho ročního čistého příjmu. Do posuzování tedy budou zahrnuty hypotéky, kreditní karty, spotřebitelské úvěry, leasing atd. Druhou podmínkou je, že splátka úvěru musí činit maximálně 45 % vašeho měsíčního čistého příjmu. Správné znění obou podmínek zná ale jen 17 % respondentů. Naopak 23 % dotázaných nebylo schopné identifikovat ani jednu z uvedených zásad.

Novinky žadatelům o hypotéku zkomplikují situaci. Podle svých slov na podzim na hypotéku nedosáhne 48 % z nich. Vliv má vzdělání a místo bydliště, a s tím často spojená výše platu. Změny hypoték znepřístupní pořízení nemovitosti především lidem s nižším vzděláním a kupujícím z velkých měst, kde ani vyšší průměrný příjem nemusí stačit na získání hypotéky v požadované výši. Riziko neúspěchu při žádosti o ni se ale podle odborníků týká i třeba tzv. singles, kteří jsou třetí nejpočetnější skupinou zájemců o byt, říká Marian Holub, produktový manažer hypoték finanční skupiny Wüstenrot.

Někteří proto na nic nečekají a o hypotéku žádají už nyní. Vyhnou se tak zpřísněným pravidlům, protože do konce září se ještě hypotéky posuzují podle starých pravidel.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • 21. 8. 2018 14:30

    Názor (neregistrovaný) 82.119.241.---

    Omezení měsíční splátky na 45 % čistého měsíčního příjmu mi přijde nesmyslné. Podle mne to omezuje lidi v možnosti splatit svůj závazek co nejdříve a naopak prodlužuje dobu splácení. Výhodné je to jen pro banky, které budou déle inkasovat úroky z úvěru. Proč bychom nemohli hradit např. 2/3 z měsíčního příjmu, když mi zbyde dostatek peněz na jídlo a poplatky? Možnost splácet více a doplatit hypoteční úvěr dříve by neměla být omezována žádnou institucí. Naopak by to mělo být podporováno. Budou lidé schopní splácet stejnou měsíční splátku v 55, 60 letech, nebo dokonce v 65? O tom se dá úspěšně pochybovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).