Hlavní navigace

Novela zákona o daních z příjmů možná zdaní důchod více penzistům

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 10. 2014

Pokud od 1. ledna 2015 vstoupí v účinnost novela zákona o daních z příjmů, bude muset svůj důchod zdanit více penzistů. Novela byla již dříve schválena poslaneckou sněmovnou. 

Novela pro ty, kteří už pobírají důchod, opětovně zavede limit pro vlastní příjem ze zaměstnání, podnikání či pronájmu. V případě, že stanovenou částku příjmem přesáhnou, dojde ke zdanění celé penze.

Pokud navrhovaná novela zákona vstoupí v účinnost, tak penzisté, jejichž vlastní příjem ze zaměstnání a dílčí základy daně ze samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu překročí za rok 2015 v součtu 840 tisíc Kč a více, nebudou moci využít osvobození pro vyplácené důchody a budou danit celý důchod, vysvětlila podrobněji Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. 

Takoví důchodci tedy budou muset v dalším roce podat daňové přiznání. 

Důchody jsou přitom obecně osvobozeny od placení sociálního a zdravotního pojištění a dani z příjmu podléhá jen důchod, který přesáhne hranici 36násobku minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. Letos tedy platí hranice ve výši 306 000 Kč (tedy 8500×36) a od příštího roku se ještě zvýší na 331 200 Kč kvůli růstu minimální mzdy na 9200 Kč. 

Do limitu 840 000 Kč, který by měl od příštího roku začít platit, se započítává součet příjmů ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti a pronájmu. Nezapočítávají se naopak příjmy od daně osvobozené a příjmy, u kterých je daň z příjmu vybírána srážkou. 

Výdělečně činným důchodcům tedy v případě opětovného zavedení limitu stoupne pro rok 2015 zdanění. Pro rok 2014 platí přechodná ustanovení a žádný strop se nezkoumá, doplnila Ivanco. Změny se ale dotknou až daňových přiznání podávaných za rok 2015, tedy těch, které bude nutné odevzdat do konce března 2016. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).