Hlavní navigace

Nový systém rodičovské zapřičinil dřívější návraty matek do zaměstnání

Gabriela Hájková

Počátkem roku 2012 se změnil systém rodičovské. O novinkách jsme vás informovali v článku Rodičovská 2012: mění se k lepšímu, někoho ale připraví o 15 tisíc

Během prvního pololetí letošního roku se v důsledku změn začal projevovat nový trend. Podle odborníků se matky začaly vracet do zaměstnání o rok až dva dříve, než v předchozích letech. Novela, která změny iniciovala, totiž umožňuje vyčerpat 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na tom, jak dlouhou dobu matka na rodičovské stráví.

Mnoho žen se obává, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. Zároveň volí mnoho z nich kratší dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím, uvedla Jana Seemanová, právnička pracovně-právní poradny sdružení APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství .

Lednové změny totiž sjednotily maximální výši příspěvku v hodnotě 220 tis. Kč tak, že zvýšily celkovou sumu příspěvku u dvou a čtyřleté varianty o 4 tis. Kč, zatímco u tříleté varianty tak částka klesla o 16 tisíc Kč.

Našli jste v článku chybu?