Hlavní navigace

Nepřezuli jste na letní pneumatiky? Spotřebujete více paliva a v zahraničí dostanete pokutu

Sdílet

Řada českých řidičů zvláště mimo velká města každý rok přikročí k tomu, že své auto nepřezuje na zimní či letní pneumatiky. Případně si pořídí celoroční pláště. Vidina ušetřených peněz ale nemusí dopadnout dobře, a to jak z finanční stránky, tak z bezpečnostního hlediska.

Používání zimních pneumatik v letních měsících výrazně snižuje schopnost manévrovat. Vůz se více naklání a snadněji se dostane na hranici přilnavosti. Kromě stavby samotných pneu je to dáno také směsí běhounu, která je při teplotách zhruba nad + 7 stupňů Celsia výrazněji měkčí a vláčnější. Díky odlišnému složení je také brzdný efekt až o pětinu slabší, čímž se prodlužuje brzdná dráha. Za vysokých letních teplot může být brzdná dráha i o třetinu delší.

Ani finančně se tento krok nemusí vyplatit. Jízda na zimních pneumatikách v teplejším počasí stojí více paliva, a to v průměru o 0,2 litru na 100 km.

A v neposlední řadě za nepřezutí auta hrozí pokuty, pokud vyjedete do zahraničí. V Itálii je platný předpis, který zakazuje používání zimních pneu od dubna do listopadu. Pokuta pak může dosáhnout až 50 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).