Hlavní navigace

Nepoctivci budou mít možná šanci přiznat daně bez sankcí

Sdílet

Gabriela Hájková

Ministerstvo financí ČR zvažuje vyhlášení daňové amnestie, během níž by tak hříšníci mohli přiznat své nezdaněné příjmy výměnou za nižší trest, píše MF DNES. Materiál k daňové amnestii už mám na stole, budeme o tom na ministerstvu jednat. V březnu mám také cestu do Itálie, kde mám informační schůzku na toto téma, sdělil deníku ministr financí Eduard Janota

Přichystali jsme pro vás sadu formulářů, které vyhoví všem vašim požadavkům. K dispozici tak jsou nejen nejaktuálnější formuláře ke spuštění v programu Excel, můžete si stáhnout i žádané interaktivní formuláře ve formátu PDF.

Ministerstvo by mělo mít k posouzení dvě varianty. Jedna by neslibovala nepoctivcům beztrestnost a formou reklamní kampaně by měla spíše preventivní charakter. Druhá alternativa počítá se zákonným vyhlášením amnestie s tím, že poplatník, který by daně přiznal nemusel trest odpykávat a ještě by se mu mohlo snížit i penále. 

Návrhy si zatím nezískaly přílišnou politickou podporu. Proti je ODS i ČSSD. Občanští demokraté by raději místo amnestie motivovali k placení daní rozumnějšími sazbami a transparentním daňovým systémem. Sociální demokraté by zase chtěli zvyšovat tlak na daňové ráje a žádat po nich poskytování informací.