Hlavní navigace

Nenechávejte prodejce aut vydělat víc, než musíte

Sdílet

Gabriela Hájková

Také jste zahlédli reklamní nabídku prodejce aut, který umožňuje vůz pořídit na úvěr od jeho partnera? Pokud o ní uvažujete, měli byste zbystřit. Za některé nabídky můžete totiž cenu vozu až dvojnásobně přeplatit. 

Poučit se můžete z odstrašujícího případu spotřebitele, který koupil vůz v bazaru Auto Esa s prezentovanou cenou 165 000 Kč. Součástí nabídky byla možnost financovat vůz úvěrem od Home Credit s následnou slevou z ceny ve výši 35 000 Kč a akontací 26 000 Kč. Z ceny vozu by měl tedy doplácet 104 000 Kč.  

Jak později zjistil, podmínky úvěru byly nastaveny tak, že za celou dobru trvání úvěru měl zaplatit 270 000 Kč. RPSN tedy dosahovala 48 %. Když se dotyčný pán po poradě s naší poradenskou linkou 299 149 009 rozhodl pro nejlepší z možných řešení – tedy využít svého práva a od úvěru ve 14denní lhůtě odstoupit, následoval další šok: společnost Home Credit vyčíslila částku, kterou má klient vrátit, na více než 180 000 Kč, do kterých si započítala i poskytnutou „slevu“ a další údajné náklady, popsala případ klienta, který se obrátil na sdružení dTest právní poradkyně Martina Vernerová

Uvedla, že s ohledem na nezákonná ustanovení ve smlouvě o úvěru je toho názoru, že vrácená částka má dosahovat hodnoty o téměř 80 000 Kč méně. Vzhledem k obtížím s těmito smlouvami spojenými proto důrazně doporučujeme nahlížet na podobné slevy a akce značně kriticky a nabídnuté podmínky i případné postupy a problémy konzultovat s odborníkem, radí Vernerová.

Dodala také, že s touto praktikou se sdružení setkává u autobazarů i při prodeji nových vozů.