Hlavní navigace

Nemovitosti jsou podle Čechů předražené. Většina ale očekává, že byty ještě zdraží

Sdílet

Češi vnímají současné ceny nemovitostí jako nadhodnocené. Pouze 15 % Čechů si myslí, že jsou ceny přiměřené a adekvátní. A ani očekávané úpravy pravidel pro získání hypotéky ceny bydlení podle 36 % respondentů příliš nezmění. Vyplynulo to z průzkumu finanční skupiny Wüstenrot.

Za poslední čtyři roky vzrostly ceny bytů průměrně o polovinu. Trend růstu cen navíc stále pokračuje. Podle 83 % Čechů, kteří plánují v dohledné době pořídit nebo rekonstruovat nemovitost, jsou přitom nadhodnocené. Jejich přiměřenost připouští 15 % a pouhé 1 % by si je dokázalo představit vyšší. Ceny nemovitostí ovlivňuje řada faktorů, např. nedostatek nájemního bydlení, zájem o nákup nemovitosti ze strany zahraničních investorů, dlouhé schvalovací lhůty nové výstavby, a v neposlední řadě také nízké úrokové sazby a tedy dostupnější hypotéky, vysvětluje Marian Holub, produktový manažer hypoték finanční skupiny Wüstenrot.

Od října 2018 navíc začnou platit přísnější pravidla pro sjednávání hypoték. Výše všech vašich půjček nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu. Měsíční splátky pak nesmí činit více, než 45 % čistého příjmu domácnosti. Lidé tak očekávají, že se situace ještě zhorší.

Domníváte se, že zpřísnění pravidel pro získání hypotéky ovlivní ceny nemovitostí?
Autor: Wüstenrot

Domníváte se, že zpřísnění pravidel pro získání hypotéky ovlivní ceny nemovitostí?

Jen 28 % respondent předpokládá zlevnění na realitním trhu, naopak zdražení očekává 36 % a shodně 36 % se domnívá, že změny na trhu hypoték nebudou mít na ceny vliv.

Nejstabilnější z pohledu zájemců se přitom jeví trh v Praze. Až 43 % Pražanů neočekává, že zpřísnění hypoték povede k růstu cen nemovitostí. A to i přes to, že podle odborníků právě v Praze půjdou ceny zejména bytů ještě nahoru, doplňuje Marian Holub. Zdražení se naopak obává zbytek republiky, kde růst cen nemovitostí čeká zhruba 40 % respondentů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).