Hlavní navigace

Německo a Francie plánují daň na finanční transakce. Trhům se to nelíbí

Jiří Hovorka

Včerejší schůzka Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho byla očekávána jako další impuls pro trhy. Ty si z ní ovšem mohou vzít na každou stranu pohybu indexu něco. Negativně trhy jistě zpracují informaci o tom, že Francie s Německem budou státům eurozóny navrhovat zdanění finančních transakcí, naopak pozitivně by trhy mohly přijmout snahu o zvýšení rozpočtové disciplíny. Kromě jiného návrh počítá se zakotvením principu vyrovnaných rozpočtů do národních ústav.

Probíralo se samozřejmě také žhavé téma společných dluhopisů zemí eurozóny. Co se týče zmíněných eurobondů, shodují se Merkelová se Sarkozym v tom, že řešení v krátkodobém horizontu neposkytnou. Nevyloučili tedy jejich využití v budoucnu, jejich emisi však musí předcházet integrace v eurozóně, shrnuje Jan Roh ze společnosti Cyrrus.

Změn nedozná ani společný záchranný fond, kde státy eurozóny a další dobrovolní členové EU (např. Polsko) garantují záchranný val ve výši 440 mld. EUR.

Německý DAX je zatím zhruba o 1,5 % v mínusu, polský WIG-20 ztrácí více jak procento. Pražská burza ale zatím jde proti tomuto trendu, když je v mírném plusu (cca 0,6 %).Našli jste v článku chybu?