Hlavní navigace

Nemáte povinnost mít energetický průkaz budovy? Úřady začnou rozdávat pokuty

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 3. 2013

Jak už jsme vás informovali v článku Průkaz energetické náročnosti budov: K čemu vám je a kolik bude stát?, přibyla některým majitelům nemovitostí povinnost pořídit tento průkaz. 

Dosud majitele z pohledu této povinnosti nijak výrazně netlačila pata, protože úřady přislíbily po tři měsíce neprovádět kontroly a nepokutovat porušování těchto předpisů. Deklarované období ale nyní končí. Co vám hrozí, pokud nesplníte povinnost, která vyplývá ze zákona?

Podle zákona 406/2000 Sb. může 
fyzická osoba za nedodržení povinnosti dostat pokutu ve výši 50 až 100 tisíc korun. Právnické osobě pak může být udělena pokuta ve výši 100 až 200 tisíc korun.   

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 3. 2013 14:19

    petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

    Protože budovu neprodáváme, žádnou povinnost nemáme. Přesto mne bombardují články s podobným nadpisem a s výhružkou.
    Už zase někdo vymyslel a schválil další absolutní blbost, která pro někoho představuje výnosný kšeft.
    Tak aby se prodejní pisálci nesnažili....ne­pochybně se do toho hned poženou bytová družstva, společenství vlastníků. Naše bytové družstvo nechalo za naše peníze před pár lety zpracovat "energetický audit" na náš konkrétní panelák (přestože zcela identických jsou po celé ČR mraky) za osmdesát tisíc korun. Vůbec jsme neměli povinnost ho nechat zpracovat, ale i noviny tehdy stále strašily, tak ho teď máme "pro jistotu". O kolik mne okradou teď, "pro jistotu"!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).