Hlavní navigace

Nekupujte "zakázkovou výrobu" od podomních prodejců. Nebudete moci ji vrátit

Gabriela Hájková

Podomní prodejci přišli na nový trik, jak zákazníkům upírat právo na odstoupení od smlouvy. Své zboží totiž prezentují jako zhotovené na míru ať už jde o matrace nebo například lůžkoviny.

Pokud jde o běžně průmyslově vyráběné zboží v obvyklé škále rozměrů, jako jsou právě matrace či peřina a polštář, a nabízí vám je podomní obchodník jako zboží na zakázku, pak byste měli zpozornět. Právo na odstoupení do 14 dnů od uzavření smlouvy totiž nemáte v případě, že si necháte zboží zhotovit dle specifických požadavků, tedy právě na zakázku. 

Ačkoli se tedy jedná o běžné zboží, pokud uzavřete s obchodníkem ne běžnou kupní smlouvu, ale smlouvu o zhotovení věci na zakázku, nebudete od ní moct do dvou týdnů odstoupit. 

Zákazníci nemají žádnou možnost zjistit, jestli je jimi vybrané zboží již vytvořené. Proto bez ohledu na skutečnost, zda zboží v době sjednání smlouvy už někde leží nebo se bude teprve vyrábět, jde podle zákona vždy o kupní smlouvu, nikoliv o smlouvu na zhotovení věci jako díla, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest s tím, že pokud neexistuje norma upravující standardní rozměry, nelze si je domýšlet.

 Matrace se dnes vyrábí v nejrůznějších rozměrech zcela běžně, nemluvě o lůžkovinách. I když tedy obchodník popírá výrobu a prodej jiných rozměrů, neznamená to, že neexistují a těžko uvěřit, že by obchodník skutečně doma skládal matraci a šil polštáře. Soud by k těmto okolnostem při posuzování nároku spotřebitele na vrácení kupní ceny jistě přihlédl, myslí si Zelený.

Našli jste v článku chybu?