Hlavní navigace

Někteří horníci budou moci jít dříve do důchodu

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 11. 2015

Horníci, kteří odpracovali 3300 směn pod zemí v hlubinných dolech, budou moci odejít do důchodu o pět let dříve bez ohledu na to, kdy do tohoto povolání nastoupili poprvé. Opatření, které by se mělo týkat až 3500 horníků, na schválila vláda.

Změna je zakotvena v novele o důchodovém pojištění, která upravuje podmínky pro získání nároku na dřívější odchod do důchodu u horníků z hlubinných dolů. Ve specifických případech (skončení zaměstnání v hornictví z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice nebo zaměstnání v uranových dolech) návrh počítá se vznikem nároku i v případě nižšího počtu směn.

Podle zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí je novinka také reakcí na současnou situaci ve společnosti OKD, kde se předpokládá v dalších letech výrazný útlum těžby. Dřívější odchody horníků do důchodu pomohou snížit stavy lidí v hornictví bez razantního nárůstu nezaměstnanosti. Zároveň zohlední extrémně těžkou práci v podzemí, kterou nelze dělat tak dlouho jako jiné profese, vysvětluje zpráva MPSV.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).