Hlavní navigace

Nejvyšší kvalita života je ve Vídni, Praha je na 71. místě

Redakce

Americká poradenská společnost Mercer každoročně zveřejňuje žebříček měst z celého světa podle kvality života. Celkem 215 měst je posuzováno na základě vyhodnocení 39 kritérií. Jde zejména o ukazatele ekonomické, bezpečnostní, sociální, politické, vzdělávací, ale srovnává se například i dostupnost hromadné dopravy, možnosti rekreace nebo kvalita životního prostředí.

Městem s nejvyšší kvalitou života ve světě se pro letošní rok stala Vídeň, která tak přeskočila švýcarský Curych. Třetí příčka patří druhému největšímu Švýcarskému městu Ženevě. Čtvrté místo má dva majitele – kanadský Vancouver a novozélandský Auckland. Nejlépe hodnoceným městem Austrálie je Sydney (10.). V Asii je městem s nejvyšší kvalitou života Singapur (26.), na Blízkém východě pak Dubaj (77.). Nejlépe hodnoceným městem Afriky se stal mauricijský Port Louis (82.). New York, který tvoří základnu a se kterým jsou města v žebříčku srovnávána, se umístil na 49. příčce. Nejhorší je život v iráckém hlavním městě Bagdádu.

Praha skončila stejně jako loni na 71. příčce a zároveň uhájila i místo nejlépe hodnoceného východoevropského města. Pro srovnání – Bratislava si polepšila o tři místa a skončila na 88. příčce, Budapešť je 74. a Varšava 85.

Našli jste v článku chybu?