Hlavní navigace

Nejvíce platí za benzin Nizozemci, nejméně Rusové

Sdílet

Radek Luzar 17. 5. 2007

Nejdražší benzin v Evropě tankují podle statistik řidiči v Nizozemsku. Litr Naturalu 95 tu stojí v přepočtu 42,70 korun. Naopak nejlevněji vyjde jízda po Rusku. Stejný benzin je tu neporovnatelně levnější – stojí 16,40 Kč.

Česku je průměrná cena benzinu Natural 95 podle společnosti CCS nyní 29,86 koruny za litr. A o moc více Češi nezaplatí ani v nejoblíbenější prázdninové destinaci – Chorvatsku. Litr tu stojí 30,70 koruny.

České ceny stlačuje konkurence a nízké daně

Podle analytika společnosti Colosseum Štěpána Pírka z 32 sledovaných evropských zemí včetně Ruska máme sedmý nejlevnější benzin a dvanáctou nejlevnější naftu,. Nejdražší paliva jsou podle analytika v zemích s vysokými daněmi, jako jsou Nizozemsko, Belgie a Norsko.

Podobnou cenu za benzin jako v Česku, kolem 30 korun za litr, platí řidiči i v dalších zemích, do kterých Češi rádi cestují, a to ve Španělsku, Řecku a Slovinsku. Levněji koupí motoristé benzin v pobaltských státech.

Nafta je nejdražší ve Velké Británii, kde dokonce stojí více než benzin, za litr tam motoristé platí téměř 40 korun. Nejlevnější nafta je opět v Rusku, litr přijde na 14,30 koruny. V Chorvatsku se cena za litr nafty pohybuje opět podobně jako v ČR, litr stojí 28 korun. V ČR přijde litr nafty v současnosti podle údajů společnosti CCS na 27,85 koruny. Stejně za naftu platí řidiči ve Španělsku a Řecku.

Zdroj: idnes.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).