Hlavní navigace

Nejvíce lidí a živnostníků v osobním bankrotu je v Ústeckém kraji, firmy nejčastěji končí na Olomoucku

Sdílet

exekuce, dluhy, bankrot, soud, půjčky, úvěry Autor: Shutterstock

Od počátku roku 2022 vyhlásilo osobní bankrot 8348 fyzických osob a 3201 živnostníků, firem zbankrotovalo celkem 416. Fyzické osoby a živnostníci skončili nejvíce v Ústeckém kraji, obchodní společnosti vyhlásily bankrot  nejčastěji na Olomoucku (25,8 firem na 10 tisíc existujících společností).

Druhým městem v pořadí v počtu bankrotů firem je Praha (22,7), naopak nejméně podniků krachuje v Královéhradeckém kraji (7,2).

Letošní situace je však lepší, než ve stejném období, tedy od ledna do července 2021. Vyplývá to z údajů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nízký počet bankrotů obchodních společností poukazuje na skutečnost, že firmy jsou zatím schopné se vyrovnat se ztíženými podmínkami podnikání. Odhadovat vývoj ve druhém pololetí je však obtížné, uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Také počty návrhů na bankrot se u živnostníků a fyzických osob snížily, ale u právnických osob naopak od roku 2020 vzrůstají:

  • v roce 2022 – 607 návrhů
  • v roce 2021 – 592 návrhů
  • v roce 2020 – 491 návrhů

Rostoucí počet návrhů na bankrot v případě obchodních společností může signalizovat postupný růst počtu bankrotů ve druhé polovině roku, uvádí Věra Kameníčková.

Největší společností, která v bankrotu čerstvě skončila, je Sberbank. Druhou v pořadí jsou Jatky Sojka, které měly roční obrat v rozmezí 60 – 99 mil. Kč a v závěsu za nimi je firma AgroKBtrade s podobným obratem, která byla zaměřená na výrobu mlýnských a škrobárenských výrobků.

Odvětví, která jsou bankroty nejvíce postižena, jsou doprava a skladování, zároveň i administrativní činnost. Naopak nejméně bankrotů postihlo oblasti vzdělávání, zdravotnictví a sociální péče, IT a nakládání s nemovitostmi.

Největší míra bankrotů živnostníků je po Ústeckém kraji (102 bankrotů na 10 tisíc živnostníků) také v Karlovarském kraji (94 na 10 tisíc). Nejméně živnostníci a fyzické osoby bankrotují v Praze (34,4) a ve Zlínském kraji (38,2). Živnostníci bankrotují, stejně jako společnosti, hlavně v odvětví dopravy a skladování. Nejvíce jsou naopak úspěšní v lesnictví a zemědělství,  vzdělávání a zdravotních službách.

Fyzické osoby bankrotovaly v Ústeckém kraji v poměru 19,8 na 10 tisíc lidí. Druhou kritickou oblastí je Moravskoslezský kraj (19,2). Třetí příčku obsadilo Královéhradecko (18,3)

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).