Nejčastější „trik“ obchodníků s auty: přetočený tachometr

Při koupi automobilu často rozhodují dva údaje. Jsou jimi rok výroby a stav najetých kilometrů. Jen na přetočených tachometrech vydělají podvodní obchodníci s automobily ročně až 6 miliard korun. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia.

V Česku je ročně nově registrováno nebo přeregistrováno 200 tisíc ojetin. Podle Martina Pajera, ředitele společnosti Cebia, je rozdíl mezi prodaným vozem s přetočeným a nepřetočeným tachometrem až 30 tisíc korun.

Je-li hodnota uměle snížena a kupující o tom neví, nepočítá s kratší životností jednotlivých součástí, jako je například rozvodový řemen. Jeho prasknutí může způsobit vážné škody na voze a při takové poruše v hustém provozu může dojít k těžkým autonehodám, řekl Pajer agentuře Mediafax.

Přetáčení tachometrů nahrává i fakt, že počítadlo kilometrů není podle českých zákonů státem cejchovanou mírou. Zařízení, které mění počet ujetých kilometrů, můžete koupit na internetu za několik stokorun.

Podnikatel.cz: S nezaměstnaností se vzdaluje i nárok na důchod Která města jsou nejdražší na světě a kde se naopak nejlépe vydělává?