Hlavní navigace

Nejčastější příčinou škody na autě je parkování. Pozor si dejte hlavně u supermarketů

Jiří Hovorka

U autopojištění je drtivá většina pojistných událostí způsobena havárií (84 %), ukazuje to analýza společnosti LeasePlan, která spravuje v rámci operativního leasingu více než 20 tisíc automobilů. Ukradené a vyloupené automobily sice nejsou tak častou příčinou, průměrná výše pojistné události je ale daleko větší, když přesahuje 30 tisíc korun (u havárie 18 tisíc).

K haváriím dochází nejčastěji při parkování. Z našich dlouhodobých statistik vyplývá, že přibližně 45 % škod je řidiči označeno jako poškození vzniklé při parkování nebo na zaparkovaném vozidle, říká expert společnosti LeasePlan na pojištění Michal Prokopec. Opatrní budťe zejména při parkování u supermarketů, kde častá poškození vznikají při snaze ‚namáčknout‘ všechna auta co nejblíže vchodu. Dále pak při parkování například na sídlištích, kde k častým poškozením špatně zaparkovaných vozidel dochází při průjezdu většího automobilu, radí dále Prokopec.

Ve statistikách pojistných událostí dále následují „standardní“ škody, jako je nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky (13 % škod) či nedodržení bezpečné vzdálenosti (10 % škod). Nejmenší riziko pojistné události pak hrozí u vandalismu (cca 2 %) či u živelného poškození (kolem 1,5 %).


Našli jste v článku chybu?