Hlavní navigace

Nejbezpečnější platební karty pro platby na internetu mají jen dvě finanční instituce

Dalibor Z. Chvátal

Pokud chcete platit na internetu kartou a nemít strach z neautorizovaných transakcí, pouze dva vydavatelé karet umožňují detailně nastavit nebo zajistit své platební karty pro rizikovější platby.

Prvním je Cetelem se svou virtuální kartou. Virtuální karta je napojena na účet „plastové“ kreditní karty Cetelem a je obecně nejbezpečnější platební kartou na českém trhu pro placení na internetu. Při každé transakci je potřeba přesně zadat částku platby včetně měny, a poté vám SMSkou  přijdou jednorázové unikátní údaje pro platbu s omezenou dobou platnosti. Tím je možné kartu používat i na rizikových internetových stránkách, protože správné údaje pro platbu znáte jen vy, chybně zadaný údaj platbu nepovolí a při více nesprávných pokusech se karta automaticky zablokuje.

Virtuální kartu Cetelem je možné již zhruba týden používat i pro placení na platebním portále PayPal.com, což do té doby Cetelem neumožňoval. Vydavatel karty používání služby PayPal spustil v klientské aplikaci na internetových stránkách. Pokud máte kreditní kartu Cetelem, k aktivaci služby PayPal je potřeba aktivovat internetové klientské rozhraní a v něm virtuální kartu pro placení na internetu. Samotná aktivace služby včetně propojení s účtem PayPal nezabere více jak 5 minut a obratem je možné platit.

Virtuální karta Cetelem vám navíc sama nahlásí, kdy a kde byl provedený neúspěšný pokus o platbu kartou, tj. nevidíte jen blokace nebo dokonce až zaúčtování transakce.

V pořadí druhými nejbezpečnějšími platebními kartami pro platby na internetu jsou debetníkreditní karty mBank, které vynikají excelentními možnostmi online nastavení limitů. Bezprostředně před platbou a po platbě lze zadarmo zablokovat transakce na internetu nebo obecně bez přítomnosti karty a libovolně nastavovat limity od nuly do výše zůstatku na účtu.

Podobně i karty mBank samy nahlásí neautorizovaný pokus o platbu, takže lze mít velmi detailní přehled, kde a kdy se někdo pokoušel vaší kartou neúspěšně zaplatit.

Platit na internetu lze i kartami ostatních českých vydavatelů karet, ale ty buď nemají žádné zabezpečení proti neoprávněnému použití karty, nebo jde jen o základní volitelnou možnost platby na internetu obecně povolit či zablokovat bez dalších bezpečnostních nastavení.

Našli jste v článku chybu?