Hlavní navigace

Nakupovat akcie? Nebo raději vydělávat na finanční krizi jinak?

Sdílet

Jiří Velinský 7. 10. 2008

V současné době se objevují články, které nabádají k investici do akcií v souvislosti s poklesem akciových trhů. Čtěte více: B.I.G. Expert – akcie: Každá krize nabízí příležitosti Čtěte více: B.I.G. Expert – akcie: Agresivní investoři už nakupují

Tato varianta však není jedinou, kterou může investor využít. Rozhodně stojí za úvahu i méně riziková varianta – nákup podnikových dluhopisů. Jejich výnosový potenciál je nyní srovnatelný s akciemi, ovšem riziko je tu nesrovnatelně nižší. Jde tedy o investici vhodnou i pro více konzervativní investory.

Výhodou dluhopisů ve srovnání s akciemi je zejména to, že dluhopisy nabízí návratnost jistiny (tzv. jmenovitá hodnota dluhopisu) a pravidelnou výplatu úroku (tzv. kuponu). Na dluhopisu proto nelze prodělat, pokud je držen až do své splatnosti a pokud emitent dluhopisu (dlužník) dodrží svůj závazek splatit jistinu i s úroky.

I dluhopisový trh ovšem může procházet poklesem, tak jak je tomu například nyní, kdy ceny dluhopisů poklesly i o více než 10 procent za jediný měsíc. „To je špatná zpráva pro ty, kteří musí z nějakého důvodu dluhopisy prodat před splatností bez ohledu na aktuální cenu. Ovšem pro toho, kdo má finanční prostředky na investici až do splatnosti, mohou být firemní dluhopisy výnosnou investiční příležitosti“, říká portfolio manažer Fondu korporátních dluhopisů ČP INVEST Daniel Kukačka.

Více v tiskové zprávě

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).