Hlavní navigace

Nabízí vám ke smlouvě na energie také žárovky "zadarmo"? Zbystřete, mohou stát i několik tisíc

Sdílet

Veronika Doskočilová

Podomní prodej je sice v řadě obcí zakázán, ale šikovní prodejci si i tak najdou způsob, jak své zboží nabízet. Každodenně se tak najde mnoho lidí, kteří vpustí prodejce do svých domovů a nechávají si přednést nejrůznější nabídky. Podomní prodejci ale někdy zkouší i různé finty, jak zákazníka nalákat a neříct úplnou pravdu o daném produktu.

V současné době se tak děje zejména u prodejců energií. Ti vám se smlouvou o změně dodavatele nabídnou i sadu LED žárovek. ta je prezentována, jako „zdarma“ nebo doslova za pár korun, což ale není úplně pravda. Při sepisování smlouvy s vámi totiž prodejce sepíše smlouvy dvě. Jednu o převodu energií a druhou na sadu žárovek. Může nastat i situace, kdy každou smlouvu vlastně uzavíráte s jinou společností.

Ačkoli prodejce prohlásí, že žárovky dostáváte jako dárek, není to úplně pravda. To, co podepisujete, není předávací protokol. Jde o kupní smlouvu, která má navíc jeden hodně významný háček. Cena LED žárovek se totiž odvíjí od toho, zda si ponecháte smlouvu s dodavatelem energií. Pokud byste smlouvu z jakéhokoli důvodu ukončili, původní cena, která činí pár korun, se může proměnit v částku dosahující několika tisíc, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Když se pak rozhodnete využít svého práva a do 14 dnů od uzavřené smlouvy o dodávce energií odstoupit, máte vyhráno jen z půli. Zvlášť musíte podle obchodníků odstoupit i od kupní smlouvy na žárovky. Tato argumentace je podle nás nesprávná. Z právního hlediska se jedná o závislé smlouvy a kupní smlouva se automaticky ruší se smlouvou o dodávkách. Doplatek za LED žárovky zároveň představuje zákonem zakázanou sankci, říká Lukáš Zelený. Pokud smlouvu ukončíte, nezapomeňte žárovky vrátit, jinak byste museli jejich cenu nahradit.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).