Hlavní navigace

Na zaplacení daně z nemovitosti máte týden

Jiří Hovorka

Konec května se blíží a s ním také termín pro zaplacení daně z nemovitosti, která je splatná do 31. května. Připomínáme, že již dva roky se za den platby počítá den připsání platby na účet finančního úřadu. Sankci však nebudete platit ani v případě, když platbu zadáte právě 31. května. Podle nového daňového řádu se totiž úrok z prodlení (momentálně 14,75 % p.a.) počítá až od pátého pracovního dne zpoždění.

I v letošním roce rozeslala daňová správa poplatníkům daně z nemovitostí složenky na úhradu této daně, kde na alonži složenky je uvedena výše daňové povinnosti (nedoplatek či přeplatek je nutno zohlednit ve výši poukazované částky daně na rok 2011). Složenka by daňovým poplatníkům měla být doručena nejpozději v těchto dnech, uvedla tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová v tiskové zprávě z počátku minulého týdne.

Pokud vaše daňová povinnost převyšuje 5000 korun, můžete částku rozdělit na polovinu, první část zaplatit do konce května a druhou do konce listopadu.

Daňová složenka vám nemusela přijít například v případě, kdy máte na nemovitosti spoluvlastnický podíl a některý ze spoluvlastníků se rozhodl podat daňové přiznání za svůj podíl samostatně (novinka roku 2011). Daňové úřady v takovém případě mohou novou výši daně teprve dopočítávat. I v případě, že vám složenka nebyla doručena, ale máte povinnost daň v řádném termínu zaplatit – nepřišla-li vám tedy složenka, doporučujeme zavolat na váš finanční úřad.

Našli jste v článku chybu?