Na vysokou daň z příjmů si stěžovat nemůžeme, ukazuje studie

Češi si na výši zdanění svých příjmů nemohou příliš stěžovat. Podle aktuální studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG Individual Income Tax and Social Security Rate Survey 2011, ve které bylo letos hodnoceno 96 zemí, patří totiž Česká republika mezi země s nižším zdaněním příjmů fyzických osob.

Sazba této daně v ČR dosahuje 15 procent, ve skutečnosti kvůli superhrubé mzdě se však efektivní sazba daně z příjmů pohybuje na úrovni 23 %. Ostatní země bývalého východního bloku se pohybují v pásmu 10 až 20 procent, pouze Polsko a Chorvatsko má vyšší než 30procentní sazbu. Nejnižší sazbu má v této oblasti dlouhodobě Bulharsko (10 procent).

Naopak v ostatních částech Evropy je běžná 40procentní i vyšší sazba daně z příjmů fyzických osob (často jsou daně z příjmů nastaveny progresivně, studie vypočítává průměrné sazby). Nejvyššími daněmi z příjmů fyzických osob jsou v Evropě zatíženi lidé ve Švédsku (téměř 57 procent) a Dánsku (přes 55 procent). V sousedním Rakousku je sazba na úrovni 50 procent.

Od České spořitelny si můžete pořídit třeba pračku Neošiďte se o podporu ke stavebnímu spoření        
Petr
Petr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
6. 12. 2011 21:38 Nový

Zbytečný populismus bez správného kontextu :(

celé vlákno

Že se podobný silně neobjektivní a manipulační názor objeví na měšci jsem nečekal. Na Novinkách jako bulvárním plátku je akceptovatelný, tady dosti shazuje důvěryhodnost objektivity dalších zde uvedených článků a především autora.

A přitom si stačilo odpustit titulek a první větu. A jednalo by se "jen" o úplně zbytečnou informaci bez správného kontextu.

Takhle naopak vypadá až příliš populisticky a svědčí o hlubší neznalosti autora.

V Rakousku je možná daň z přijmu 50% v porovnání s českými 15%. Ale po odečtení všech daní v Rakousku od Rakouského mediánového platu se dostáváme na(d) úroveň českého platu ještě před odečtením daní.

Důležitým a záměrně opomenutým kontextem je zde právě celková souhrnná částka tvořena ze všech vybíraných daní v poměru k příjmům většiny obyvatel.

Což ovšem v populistickém článku, který má uklidnit nevoli lidu oproti dalšímu zvedání daní je autorovi očividně jedno.

Přestaňte tedy přebírat zprávy z bulváru a zaměřte se raději na kvalitu a objektivnost.

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.117.broadband4.iol.cz
7. 12. 2011 11:50 Nový

Re: Zbytečný populismus bez správného kontextu :(

celé vlákno

nezbyva nez souhlasit ten clanek je ostudny