Hlavní navigace

Na nový kotel můžete dostat od státu dotaci přes 120 000 Kč

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 7. 2015

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo podmínky pro tzv. kotlíkové dotace. Na výměnu starých kotlů za moderní nízkoemisní na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo či plynový kotel je vyčleněno 9 miliard Kč. Peníze by ale měly jít z evropských fondů. Proto o ně musí nejdříve zažádat kraje a až pak je poskytovat přímo občanům.

Pokud také plánujete pořídit nový kotel, můžete získat až 85% dotaci z maximální částky 150 tis. Kč, což je 127 500 Kč. Výše dotace bude odstupňována podle typu kotle. Na nové uhelné kotle jsou dotace nejmenší, na biomasu pak nejvyšší. Žadatelé z oblastí s překračovanými limity znečištění ovzduší budou mít 5% výhodu.

Dotaci bude možné kombinovat s programem Nová zelená úsporám, pokud se rozhodnete pro komplexnější zateplení. Z dotace lze uhradit i konzultaci od energetického specialisty nebo vypracování projektu.

Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší, připomíná ministerstvo s tím, že v mezirezortním připomínkovém řízení je i novela, která by umožnila kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).