Během jarních prázdnin vyrazí na hory až 57 % českých lyžařů, což je nejvíce z celé zimní sezóny. Drtivá většina (87 %) těch, co jedou v zimě do zahraničí, se věnuje lyžování. V tomto období tak výrazně stoupá i počet úrazů. Vyplynulo to z průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.
Na horách se podle průzkumu zraní jeden ze čtyř lyžařů. Jeden z padesáti pak přiznává, že byl viníkem nehody a někomu dalšímu způsobil zranění. A dalších 38 % dotázaných bylo přímými svědky nehody nebo úrazu.
Mezi nejčastější zranění a komplikace během zimní dovolené patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů a nachlazení. Ani drobná ošetření ale nejsou levná – ceny se v zahraničí pohybují v desetitisících korun.
Mezi nejzávažnější případy patří srážka s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. Pokud k takové nehodě dojde, musí viník uhradit i škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci, transport či ušlý zisk, bolestné nebo právníky.
V takových případech ale Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), tedy malá modrá plastová kartička, opravdu nestačí. Tu můžete uplatnit jen na vaše zranění a jen ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V zimních zahraničních destinacích je ale většina klinik soukromá.
Pokud už modrou kartičku uplatnit lze, i tak můžete část platit ze svého. Pacient má k dispozici pouze rozsah péče, která je v daném státě hrazena z veřejných peněz – jen v málokterém je zcela bezplatná. Například v Rakousku se doplácí více než 4 eura za každou položku na lékařském receptu. Na Slovensku je poplatek u lékaře a téměř v každé zemi hradí pacient spoluúčast při pobytu v nemocnici. V Německu jde například o deset eur denně,
upozorňuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.