Hlavní navigace

Na lyžích se zraní 1 ze 4. Co když ale nemá pojištění?

Sdílet

Během jarních prázdnin vyrazí na hory až 57 % českých lyžařů, což je nejvíce z celé zimní sezóny. Drtivá většina (87 %) těch, co jedou v zimě do zahraničí, se věnuje lyžování. V tomto období tak výrazně stoupá i počet úrazů. Vyplynulo to z průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Na horách se podle průzkumu zraní jeden ze čtyř lyžařů. Jeden z padesáti pak přiznává, že byl viníkem nehody a někomu dalšímu způsobil zranění. A dalších 38 % dotázaných bylo přímými svědky nehody nebo úrazu.

Mezi nejčastější zranění a komplikace během zimní dovolené patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů a nachlazení. Ani drobná ošetření ale nejsou levná – ceny se v zahraničí pohybují v desetitisících korun.

Ceník zákroků v Alpách.
Autor: ERV Evropská pojišťovna

Ceník zákroků v Alpách.

Mezi nejzávažnější případy patří srážka s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. Pokud k takové nehodě dojde, musí viník uhradit i škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci, transport či ušlý zisk, bolestné nebo právníky.

V takových případech ale Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), tedy malá modrá plastová kartička, opravdu nestačí. Tu můžete uplatnit jen na vaše zranění a jen ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V zimních zahraničních destinacích je ale většina klinik soukromá.

Pokud už modrou kartičku uplatnit lze, i tak můžete část platit ze svého. Pacient má k dispozici pouze rozsah péče, která je v daném státě hrazena z veřejných peněz – jen v málokterém je zcela bezplatná. Například v Rakousku se doplácí více než 4 eura za každou položku na lékařském receptu. Na Slovensku je poplatek u lékaře a téměř v každé zemi hradí pacient spoluúčast při pobytu v nemocnici. V Německu jde například o deset eur denně, upozorňuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).