Hlavní navigace

Na důchod si spoří jen polovina Čechů

Jiří Hovorka

Více jak polovina Čechů (55 %) je přesvědčena o tom, že by se o ně ve stáří měl postarat stát, ukazuje to aktuální průzkum ČSOB. Že to však moc neodpovídá realitě, o tom přesvědčují známé plány na důchodovou reformu. Ta by dnes lidem mladším 40 let měla výrazně snížit důchody a přesunout mnohem větší část odpovědnosti za důchod na ně samotné. Již nyní tak více jak polovina dotázaných (52 %) spoří na důchod, obvykle jde však o nikterak výraznou částku – méně než 1000 Kč měsíčně.

Překvapilo nás, jak moc je v lidech zakořeněno přesvědčení, že by je stát měl zaopatřit i v důchodovém věku. Naštěstí je zřejmé, že si lidé čím dál víc uvědomují dlouhodobou neudržitelnost tohoto stavu a sami již spoří. Přesto vzhledem k demografickému vývoji a stavu veřejných financí čeká politiky i finanční ústavy velká práce, aby postoj Čechů ke spoření na stáří v návaznosti na nezbytnou penzijní reformu změnili, uvedl Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Nejčastěji spoříme na důchod na penzijním spoření, druhé v pořadí je podle průzkumu životní pojištění. Čtenáři Měšce mají ale své důchodové portfolio značně více rozložené. O tom vypovídá výsledek ankety pod nedávno vydaným článkem Češi vědí, že důchody budou malé, na spoření na penzi ale nemají.

Anketa

Jak se připravujete na důchod? (lze volit více možností)

Našli jste v článku chybu?