Hlavní navigace

Na důchod si spoří 43 % Čechů. Oproti jiným zemím více využíváme penzijní fondy

Sdílet

Nějakou formou si na důchod spoří 43 % Čechů. Každý druhý přitom umístění svých úspor konzultuje s někým blízkým. Jen 35 % klientů bank má ale všechny finanční prostředky u jedné banky. Ukázal to EY Consumer Banking Survey 2018.

Například Češi své peníze výrazně více rozmisťují do penzijních fondů (43 %) než klienti z jiných zemí (22 %), v nichž průzkum probíhal (Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko).

Penzijní připojištění nejvíce využívají respondenti ve věku 35 až 44 let (53 %), stejně jako stavební spoření (43 %). Je to dané tím, že pětatřicátníci mají nastartovanou kariéru, začínají se usazovat a zakládají rodinu.

Kromě toho 39 % respondentů využívá pro správu osobních financí dvou bankovních institucí a nesetrvávají pouze u své primární banky. Pouze jednu bankovní instituci má 35 % z dotazovaných.

Při výběru finančních produktů se 52 % klientů radí, co je pro ně vhodnější řešení, kdežto v zahraničí se radí o alokaci svých finančních prostředků jen 44 % oslovených. Znatelnější rozdíl v rozhodování o osobních financích je pak u klientů ve věku 25 až 34 let. Zatímco v zahraničí na sebe bere zodpovědnost 51 % klientů, v Česku je to pouze 38 %, ostatní se o alokaci svých peněz radí s někým dalším.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).