Hlavní navigace

Na dražší naftu doplatíme všichni. Dopravci začali uplatňovat palivové příplatky

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 3. 2012

Čeští dopravci reagují na zdražování nafty a stále častěji začínají uplatňovat palivové příplatky. Podle ČTK největší tuzemské sdružení autodopravců Česmad Bohemia požaduje implementovat do všech smluv tzv. diesel index, který by zohlednil cenu nafty.

Palivové příplatky už nějakou dobu uplatňují například velké kurýrní společnosti jako DPD či PPL. Změnu v přístupu nelze očekávat, protože podle Českého statistického úřadu byly ceny pohonných hmot v minulém týdnu blízko rekordních úrovní.

Prosazování těchto příplatků na železnici je podle ředitele komunikace skupiny AWT Petra Jonáka obtížnější, protože zákazníci požadují fixní cenu za přepravenou tunu.

Kromě zohlednění cen nafty se dopravci snaží také zasadit o snížení cen nafty u čerpacích stanic. Podle ČTK opakovaně navrhovali snížení spotřební daně či zavedení tzv. profesionální nafty, kdy by stát zpětně část zaplacené spotřební daně vracel zpět. Dopravci by tak nejezdili hromadně tankovat kamiony za hranice a celková spotřeba pohonných hmot by mohla vzrůst.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).