Hlavní navigace

Na co si dát pozor, když sjednáváte pojištění vozidla

Gabriela Hájková

Na co si dát pozor pokud si sjednáváte pojištění pro vás vůz? Určitě není na škodu dát si práci s porovnáním více nabídek a se získáním informací o doplňkových službách. Kromě ceny je v případě pojistné události důležité i to, jak rychle pojišťovna škodu vyřídí, zda to udělá přímo za vás a jaké vám poskytne asistenční služby. Česká asociace pojišťoven (ČAP) nyní na téma pojištění vozidel zpracovala faktory, které by mohly pozitivně ovlivňovat cenu vaší pojistky i rady, které se vám před uzavřením smlouvy budou hodit.

Co může pozitivně ovlivnit cenu pojištění?

 • Sjednejte si u jedné pojišťovny kompletní pojištění vozidla – jak havarijní pojištění, tak povinné ručení.
 • Jezděte bez nehod, využijte bonusy – všechny pojišťovny zohledňují předchozí bezeškodní průběh. Řidiči jezdící bez nehod získávají na pojištění bonus – slevu, často bourající řidiči se naopak mohou dostat do třídy malusů a na pojištění si připlatí.
 • Zabezpečte své vozidlo proti krádežím – řada pojišťoven v havarijním pojištění s pojištěním rizika krádeže zvýhodňuje motoristy, kteří si své vozidlo zabezpečí nadstandardním systémem proti krádeži.
 • Sledujte ceny a akce pojišťoven – některé pojišťovny nabízí slevu až desítek procent z ceny, pokud je pojištění sjednáno na internetu.
 • Aktualizujte smlouvu – cena pojištění se s obecnou cenou vozidla obvykle snižuje. S postupným opotřebováním vozidla je proto vhodné po jednom až dvou letech požádat pojišťovnu o výpočet aktuálního pojistného a v případě, že bude pojistné nižší, nechat si přepracovat pojistnou smlouvu. K této změně ale pojišťovny řidiče nevyzývají, majitelé vozu o ni musí požádat sami.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Ačkoli je možné cenu optimalizovat, není prostor pro její snižování nekonečný. Cena povinného ručení se odvíjí také od kategorie vozidla, objemu válců nebo motoru a od zvoleného limitu pojistného plnění. V rámci havarijního pojištění zase vychází ze značky a typu vozidla, jeho kategorie, výbavy, stáří a vámi zvolené výše spoluúčasti.

Na co si dát pozor před uzavřením smlouvy?

 • Vezměte v potaz všechna rizika, která ohrožují vás a vaše vozidlo, žádné z potenciálních rizik nepodceňujte.
 • Při sjednávání pojištění zvažte jeho rozsah a rozsah poskytnutých služeb v závislosti na ceně.
 • Srovnávejte srovnatelné nabídky, které zahrnují stejná rizika, připojištění, spoluúčast, limity pojistného plnění, rozsah asistenčních služeb.
 • V povinném ručení si stanovte dostatečné limity pojistného plnění.
 • Při stanovování obecné ceny vozidla pro havarijní pojištění vycházejte z uznávaných ceníků vozidel, které používají i pojišťovny.
 • Seznamte se dobře s pojistnými podmínkami. Pokud vám není něco jasné, ptejte se dříve, než smlouvu podepíšete.

Zdroj: ČAP

Našli jste v článku chybu?